×

Black Mirror

IMDB : 8.8 - 2011
Kategori : Bilim KurguDramaGerilim
Kalite : 1080p
Toplam Sezon : 5
Özet ve Detaylar

Black Mirror, 4 Aralık 2011’de yayınlanmaya başlayan Charlie Brooker’ın yararttığı İngiltere yapımı bir dizidir. Distopya, antoloji serisi, bilim kurgu, kara mizah, psikoloijk gerilim ve drama gibi pek çok türün altına koyabileceğimiz sıra dışı bu yapım alışılagelmiş dizilerin aksine, her bölümünde farklı bir senaryo, oyuncu kadrosu ve yönetmen kullanır. Yani her bölümü birbirinden bağımsız birer film gibidir. Bölümlerinde genellikle teknoloji ve insan ikilisini merkezine koymuş distopik bir hikâye işler. Dizinin Charlie Brooker, Jesse Armstrong, William Bridges, Rashida Jones, Konnie Huq, Michael Schur gibi isimlerden oluşan kalabalık bir yazar kadrosu bulunuyor.

Black Mirror, modern toplumdaki bireyin yaşantısındaki sorunları, genellikle teknolojik bir düzlemde ele alarak siyasi, sosyal, kültürel, ahlaki ve varoluşsal imgelerle işler. Bu işleyişi kimi zaman bilim kurgu temasında yaparken kimi zaman psikoloji gerilim unsurunu kullanır. Ayrıca dizi kırmızı çizgileri geçmekte de pek sakınca görmüyor. Her bölümünün ardından izleyicisinin kafasında soru işaretleri bırakan yapım bu yönüyle oldukça sorgulatıcı ve tabiri caizese kafa açıcı bir deneyim sunuyor. Dizi bu sayede hemen her bölümüyle büyük beğeni toplamış ve kendine oldukça geniş bir kitle edinmiştir. Özellikle 2018 ve 2019 yıllarında çoğu listenin başında yer almış ve en çok izlenen diziler arasında bulunmuştur.

Dizinin yaratıcı ekibi, elde ettikleri bu büyük başarıyı bir adım daha öteye götürmek için 2018 yılında Black Mirror: Bandersnatch isminde bir film çıkardı. Dizi gibi bu filmde oldukça sıra dışı bir formatta çekildi. Netflix ile ortaklaşa yapılan filmde hikâyenin gidişatına seyirci karar veriyor. Filmdeki ana karakter her yol ayrımına geldiğinde, izleyici kumandasıyla hangi tercihi yapması gerektiğini seçiyor ve film o yönde ilerlemeye başlıyor.

8.8
Imdb Puanı
9.2
Editör Puanı
Toplam 0 Yorum Var.
İçeriği Bildir
Popüler Diziler