×

Fringe

IMDB : 8.4 - 2008
Kategori : AksiyonBilim KurguDramaMacera
Kalite : 1080p
Toplam Sezon : 1
Sezon / Bölüm
Özet ve Detaylar

Fringe, ilk bölümü 9 Eylül 2008 tarihinde yayınlanan Amerikan yapımı bir polisiye bilim kurgu dizisidir. Proje uluslararası FOX ekranlarda yer almıştır. 5 sezon sürmüş ve 100 bölüm yayınlanmıştır. Oldukça ilgi çekici ve yaratıcı bir senaryoya sahip Fringe, 18 Ocak 2013 tarihinde başarılarla dolu 5 yılın sonunda final yapmıştır.
Dizi J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci gibi iddialı bir ekip tarafından kurgulanmıştır. Özellikle J. J Abrams’ı; Star Trek, Lost ve efsanevi Yıldız Savaşları film serisinin son üçlemesinden tanıyoruz.

Fringe Konusu

Hikayemiz çoğunlukla Boston, Britanya Kolumbiyası, Toronto, Vancouver ve New York’da geçiyor. Ana karakterimiz Olivia Dunham adında bir FBI ajanı. Ancak sıradan bir ajan değil. FBI’ın bir alt birimi olan ve merkezi Boston, Massachusetts’de bulunan Fringe departmanında çalışıyor. Bu departman ileri düzey gizlilikle yürütülen doğa üstü ve metafizik olaylara bakan bir birim. Dizide konu edilen biyolojik, kimyasal ve fiziksel doğa üstü vakaların tamamı bilim insanlarına danışılarak yazılmıştır. Bu sebeple dizi bilimsel yönden oldukça tatmin edici bir senaryoya sahiptir ve teknik konularla izleyici yormayarak popülist bir dil ile ileri düzey bilimi işlemeyi başarmıştır. Ayrıca paralel evren teması da dizinin hikayesinde önemli bir yer tutmaktadır.
Olivia Dunham, son dönemlerde gelen bir takım sıra dışı vaka için, bu alanda çığır açar nitelikte yetkin ancak akıl hastanesinde yatmakta olan bilim insanı Walter Bishop, ve en az kendi kadar zeki oğlu Peter Bishop ile bir ekip kurmak ister. Uzun uğraşlar sonunda Walter Bishop’u akıl hastanesinden çıkartmayı başaran Olivia’nın, bu kez de araları açık baba ve oğlu beraber çalışmaya ikna etmesi gerekir ve çok zaman geçmeden bunu da başarır. Böylece bu güçlü ekip, Amerika’nın esrarengiz doğa üstü suçları aydınlatmaya başlar. Fringe tüm bölümleri full indir.

8.4
Imdb Puanı
9.9
Editör Puanı
Toplam 0 Yorum Var.
İçeriği Bildir
Popüler Diziler